Programul Regional Vest: până la 2,5 mil. € pentru inovare în IMM.
Intervenția 1.1.B din Programul Regional Vest (PR Vest) finanțează IMM-urile din Timiș, Arad, Hunedoara și Caraș-Severin care dezvoltă, împreună cu o organizație de cercetare, un produs sau un proces nou și îl introduc în producție: fonduri europene nerambursabile de 200.000 €–2,5 mil. €, din care până la 1 mil. € pentru utilaje. Noi construim fișa de proiect și echipăm producția.
ADR Vest a publicat pe 8 octombrie 2026 Ghidul de preselecție a fișelor de proiect pentru intervenția 1.1.B, în consultare publică până pe 30 octombrie. Prima etapă este preselecția: fișa de proiect și planul de realizare se trimit pe e-mail, urmează un interviu, iar proiectele admise intră în Etapa II, în MySMIS2021. Datele de depunere a fișelor apar în ghidul final.
Ce finanțează PR Vest
prin intervenția 1.1.B.
Intervenția 1.1.B Sprijin pentru inovare în IMM face parte din Prioritatea 1: O regiune competitivă prin inovare, digitalizare, întreprinderi dinamice și administrație digitalizată, obiectivul specific RSO1.1, dezvoltarea capacităților de cercetare și inovare și adoptarea tehnologiilor avansate. O administrează Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest, Autoritatea de Management pentru PR Vest. Alocarea este de 25 mil. €: 21,25 mil. € din Fondul European de Dezvoltare Regională și 3,75 mil. € de la bugetul de stat.
Proiectul pornește de la o problemă reală a IMM-ului și se termină cu produsul sau procesul nou în fabrică. Cercetarea și validarea se fac cu organizația de cercetare, iar investiția în producție urmează după validarea soluției. Ghidul dă prioritate proiectelor cu risc tehnologic ridicat și potențial de rentabilitate ridicat.
Pentru proiectele mai mari, din toată țara, există TechUp România, iar pentru o fabrică nouă fără componentă de cercetare, HG 486/2026 pentru industria prelucrătoare.
Cercetare industrială
Formularea conceptului, prototipul de laborator, validarea în mediu de laborator.
IMM și organizația de cercetare
Dezvoltare experimentală
Prototipuri comerciale, validare în mediu relevant, design tehnic, sistemul real, demonstrarea tehnologiei în condiții de operare.
IMM și organizația de cercetare
Activități de inovare
Protejarea brevetelor, servicii de consultanță în domeniul inovării și servicii de sprijinire a inovării.
Doar IMM-ul, lider de parteneriat
Capacitatea de producție
Investiția productivă pentru fabricarea soluției inovative: utilaje, echipamente, active necorporale, după validarea soluției.
Doar IMM-ul, lider de parteneriat
Domeniile de specializare inteligentă
- Agricultură și industrie alimentară (Agrifood)
- Eficiență energetică și construcții (clădiri) sustenabile
- Industria prelucrătoare
- TIC și Automotive
- Turism, sănătate și calitatea vieții
Fiecare fișă de proiect se încadrează într-unul dintre cele cinci domenii RIS3 Vest.
Rezultatele pe care le așteaptă ADR Vest
- Demonstrator sau prototip validat în mediu relevant, ori demonstrație precomercială, cu documentația tehnică și rezultatele testelor
- Capacitate de producție pentru soluția inovativă, pe baza rezultatelor tehnologice din proiect
- Proprietate intelectuală: cereri de brevet, desene și modele industriale, know-how protejat
- Primele rezultate de piață: plan de comercializare, scrisori de intenție de la clienți, venituri estimate după proiect
IMM-ul conduce,
organizația de cercetare validează.
IMM-ul formulează problema, stabilește specificațiile și integrează contribuția partenerilor. Organizația de cercetare aduce expertiza și infrastructura. Împreună împart activitățile, riscurile și rezultatele, prin acordul de parteneriat.
IMM-ul, lider de parteneriat
- Societate înființată după Legea 31/1990 sau societate cooperativă după Legea 1/2005, microîntreprindere, întreprindere mică sau mijlocie
- Sediu principal, secundar sau punct de lucru în Regiunea Vest, ori angajamentul că îl are la Etapa II
- Înmatriculată la Registrul Comerțului cel târziu pe 31 decembrie 2023, fără activitate suspendată în ultimii 2 ani
- Activitate, inclusiv cu angajați, în anii fiscali 2024 și 2025
- Finanțarea cerută ajunge la cel mult 30% din media cifrei de afaceri din 2024 și 2025
- Cod CAEN de producție din anexa 3 pentru activitatea propusă
- Cod CAEN de cercetare (diviziunea 72) când bugetul are cheltuieli proprii de cercetare-dezvoltare
- Contribuția proprie și cheltuielile neeligibile asigurate
Organizația de cercetare, partener
- Personalitate juridică și apartenență la sistemul național de cercetare-dezvoltare (OG 57/2002), verificate în registrul EERTIS
- Organizație de cercetare în sensul Cadrului european pentru ajutoarele de stat pentru cercetare, dezvoltare și inovare (2022/C 414/01)
- Cod CAEN de cercetare (diviziunea 72)
- Expertiză științifică și infrastructură complementare, când în parteneriat sunt mai multe organizații de cercetare
Cum găsești partenerul în EERTIS
EERTIS este Registrul infrastructurilor de cercetare și al serviciilor oferite din România: universități, institute naționale de cercetare-dezvoltare, centre de transfer tehnologic, cu laboratoarele și echipamentele lor. ADR Vest îl recomandă pentru căutarea partenerilor și verifică în el organizația de cercetare. Cauți după domeniul produsului, echipamentul de testare sau serviciul de care ai nevoie.
Trei tipuri de ajutor
într-un singur proiect.
Cercetare-dezvoltare
- Personalul de cercetare: cercetători, tehnicieni, personal auxiliar implicat direct, în plafoanele HG 327/2003
- Instrumentele și echipamentele de cercetare, pe durata folosirii în proiect (amortizarea, dacă nu sunt folosite pe toată durata de viață)
- Cercetarea contractuală, cunoștințele și brevetele cumpărate, consultanța pentru cercetare: până la 3% din personal și echipamente, la IMM
- Regia și costurile de exploatare, inclusiv materialele: până la 10%, la organizația de cercetare
Inovare
- Servicii de consultanță și asistență în domeniul inovării
- Obținerea, validarea și protejarea brevetelor și a altor active necorporale ale soluției
Capacitate de producție
- Active corporale pentru producția de masă: utilaje, echipamente, instalații
- Active necorporale pentru producția de masă: licențe, know-how, brevete, cumpărate de la terți și amortizabile
TVA-ul nedeductibil aferent cheltuielilor eligibile este și el eligibil. Activitățile proiectului se desfășoară în Regiunea Vest, cu excepția celor ale organizației de cercetare.
Cât finanțează PR Vest
în Timiș, Arad, Hunedoara și Caraș-Severin.
Procentul depinde de activitate, de mărimea firmei și, la utilaje, de județ. Hunedoara are cea mai mare intensitate pentru investiția în producție.
| Activitate | Micro și mică | Mijlocie | Mare* |
|---|---|---|---|
| Cercetare industrială (art. 25) | 80% | 75% | 65% |
| Dezvoltare experimentală (art. 25) | 60% | 50% | 40% |
| Inovare pentru IMM-uri (art. 28) | 50% | 50% | n/a |
| Producție, județul Arad sau Timiș (art. 14) | 50% | 40% | n/a |
| Producție, județul Caraș-Severin (art. 14) | 60% | 50% | n/a |
| Producție, județul Hunedoara (art. 14) | 70% | 60% | n/a |
* Coloana pentru întreprinderile mari privește organizațiile de cercetare de drept privat de această mărime. Intensitățile pentru cercetare-dezvoltare includ majorarea de 15 puncte procentuale pentru colaborarea efectivă: organizația de cercetare suportă cel puțin 10% din costurile eligibile și are dreptul să publice rezultatele propriei cercetări. Activitățile fără caracter economic ale unei organizații de cercetare de drept public se finanțează până la 100%. Organizațiile de cercetare de drept privat primesc intensitățile întreprinderilor de mărimea lor.
Calculatorul de cofinanțare PR Vest 1.1.B
- Eligibil
- 1.800.000 €
- Finanțare
- 1.155.000 €
- Contribuție
- 645.000 €
- Cercetare industrială, IMM80% · 240.000 €
- Dezvoltare experimentală, IMM60% · 240.000 €
- Inovare: consultanță și brevete50% · 25.000 €
- Capacitate de producție50% · 400.000 €
- Cercetare industrială, organizația de cercetare100% · 150.000 €
- Dezvoltare experimentală, organizația de cercetare100% · 100.000 €
- Finanțarea de 1.155.000 € intră între 200.000 € și 2,5 mil. €.
- Cercetare-dezvoltare și inovare: 755.000 €, în plafonul de 1,5 mil. €.
- Capacitatea de producție: 400.000 €, în plafonul de 1 mil. €.
- IMM-ul primește 78% din finanțare, peste pragul de 50%.
- Organizația de cercetare are 14% din costurile eligibile, peste pragul de 10% pentru intensitățile din tabel.
- Cheltuielile de cercetare ale IMM-ului (personal și echipamente) cer un cod CAEN de cercetare din diviziunea 72.
Codurile CAEN eligibile
și codul de cercetare.
Activitatea de producție a IMM-ului se încadrează într-unul dintre cele 164 de coduri CAEN Rev. 2 sau 169 de coduri CAEN Rev. 3 din anexă, în industria alimentară, textile, lemn, hârtie, chimie, mase plastice, metalurgie, produse metalice, electronice, mașini și utilaje, auto, mobilă și reciclare.
Pentru cheltuielile de cercetare făcute în firmă, adică personal și echipamente de cercetare, IMM-ul are și un cod CAEN de cercetare din diviziunea 72, de exemplu 7219, Cercetare-dezvoltare în alte științe naturale și inginerie (CAEN Rev. 2). Grila de preselecție verifică și codul de cercetare al partenerilor.
Scrie cele 4 cifre ale codului, în CAEN Rev. 2 sau Rev. 3, ori un cuvânt din denumire.
Până la 1 mil. €
pentru utilajele de serie.
După validarea soluției, proiectul finanțează utilajele, echipamentele și activele necorporale pentru producția de masă. Investiția intră într-una dintre cele patru categorii de investiție inițială.
Unitate nouă
O unitate de producție nouă, autonomă, separată spațial, organizațional și funcțional de cele existente.
Extinderea capacității
Unitatea existentă produce mai mult din cel puțin un produs, cu aceleași procese și aceeași gamă.
Diversificarea producției
Produse fabricate pentru prima dată în unitate. Activele noi depășesc cu cel puțin 200% valoarea contabilă a activelor reutilizate.
Schimbarea procesului
O schimbare fundamentală a procesului general de producție, cu impact asupra întregului proces.
Utilajele pe care le livrăm, pe domenii RIS3
Industria prelucrătoare
Agrifood, construcții și reciclare
Spațiile de producție construite sau modernizate, hala, atelierul sau laboratorul, apar în ghid printre rezultatele investiției productive. Pentru ele lucrează echipa de proiectare industrială.
De la fișa de proiect
la cererea din MySMIS2021.
Preselecția verifică ideea înaintea dosarului complet. Comitetul ADR Vest notează fiecare criteriu cu DA sau NU, iar fișa admisă trece în Etapa II.
Fișa de proiect
Anexa 1: identificare, domeniul RIS3, codurile CAEN, scop, obiective, activități și livrabile, rezultate, parteneriat, potențial economic, investiția productivă, bugetul estimat.
Planul de realizare
Anexa 1.1: activitățile pe ani și pe parteneri, categoria de ajutor a fiecăreia, livrabilele verificabile, durata și bugetul.
Trimiterea pe e-mail
Liderul de parteneriat trimite fișa la inovareimm@adrvest.ro, semnată cu semnătură electronică calificată de liderul și de fiecare partener.
Interviul
Comitetul de preselecție trimite întrebările, apoi interviul de cel mult 60 de minute, cu o prezentare de maximum 5 slide-uri și cu responsabilii desemnați de lider și de parteneri.
Admis sau respins
Fiecare criteriu din grilă primește DA sau NU. Fișa cu DA la toate criteriile intră pe lista proiectelor preselectate.
Etapa II în MySMIS2021
Proiectele preselectate depun cererea de finanțare completă în MySMIS2021/SMIS2021+, după ghidul solicitantului din etapa a doua.
Ce verifică grila de preselecție
Eligibilitatea
Parteneriatul IMM și organizație de cercetare, criteriile din secțiunea 7, codul CAEN de producție eligibil, codul CAEN de cercetare la lider și la parteneri.
Scopul și obiectivele
Scopul numește produsul sau procesul introdus în producție, obiectivele și activitățile au livrabile verificabile, activitățile de cercetare respectă cele cinci criterii Frascati, noutatea față de soluțiile existente e demonstrată.
Capacitatea
Experiența de cercetare și rezultatele preliminare, poziționarea tehnologică la început și la final, rolurile complementare ale partenerilor, capacitatea de producție a IMM-ului, contribuția proprie.
Implementarea
Planul de realizare pe categorii de ajutor, riscurile, costurile rezonabile, plafoanele, apoi credibilitatea lansării în producție: echipamentele legate direct de produs, piața țintă și clienții.
Pregătim proiectul pentru IMM-uri
din Timișoara, Arad, Deva și Reșița.
Aceeași echipă ține ideea, fișa, interviul și utilajele, ca produsul ajuns în producție să fie cel validat în cercetare.
Verificăm încadrarea
Codul CAEN de producție, domeniul RIS3, vechimea firmei, cifra de afaceri din 2024 și 2025 și plafonul de 30%, județul și intensitatea care rezultă.
Construim parteneriatul
Căutăm în EERTIS organizația de cercetare cu expertiza și infrastructura potrivite și împărțim activitățile, riscurile și drepturile asupra rezultatelor.
Scriem fișa și planul
Scopul, obiectivele, activitățile cu livrabile, bugetul pe categorii de ajutor și justificarea investiției inițiale, apoi pregătim interviul și prezentarea de 5 slide-uri.
Echipăm producția
Specificăm, livrăm și punem în funcțiune utilajele pentru producția de masă a produsului inovativ, cu garanție de 60 de luni, iar echipa de proiectare se ocupă de hală sau atelier.
Ce pregătești de acum
- Ideea de produs sau de proces și ce o deosebește de soluțiile de pe piață
- Codul CAEN de producție și, pentru cercetarea făcută în firmă, codul din diviziunea 72
- Cifra de afaceri și numărul de angajați din 2024 și 2025
- Rezultatele preliminare: teste, simulări, prototipuri, brevete existente
- Locația din Regiunea Vest și dreptul asupra ei
- Sursa contribuției proprii: profit, aport de capital sau credit
- Utilajele de care ai nevoie pentru producția de serie
PR Vest 1.1.B,
pas cu pas.
Activitățile se încheie cel târziu pe 31 decembrie 2029, iar investiția rămâne în Regiunea Vest cel puțin 5 ani după ultima plată.
- 30 iulie 2024
ADR Vest pune în consultare primul ghid 1.1.B: 24,5 mil. €, proiecte de 200.000–550.000 € (750.000 € cu peste 3 parteneri).
- 31 ianuarie 2025
A doua variantă a ghidului în consultare publică.
- 8 octombrie 2026
Ghidul de preselecție a fișelor de proiect în consultare publică: 25 mil. €, proiecte de 200.000 €–2,5 mil. €, cu parteneriat obligatoriu cu o organizație de cercetare.
- 30 octombrie 2026
Se încheie consultarea publică.
- Pasul următor
Ghidul final de preselecție, cu datele de depunere a fișelor de proiect, apoi interviurile, lista proiectelor preselectate și Etapa II în MySMIS2021/SMIS2021+.
Despre PR Vest
și inovarea în IMM.
Este intervenția regională 1.1.B din Programul Regional Vest 2021-2027, administrată de ADR Vest. Finanțează IMM-urile din Timiș, Arad, Hunedoara și Caraș-Severin care, împreună cu o organizație de cercetare, dezvoltă un produs sau un proces inovativ și îl introduc în producție. Banii vin din Fondul European de Dezvoltare Regională și de la bugetul de stat.
Între 200.000 de euro și 2,5 milioane de euro finanțare nerambursabilă pe proiect. Din buget, până la 1,5 milioane de euro merg la cercetare-dezvoltare și până la 1 milion de euro la capacitatea de producție. Finanțarea ajunge la cel mult 30% din media cifrei de afaceri a IMM-ului din 2024 și 2025, iar partea IMM-ului reprezintă cel puțin jumătate din finanțarea cerută. Alocarea apelului este de 25 de milioane de euro.
Un parteneriat condus de o microîntreprindere, o întreprindere mică sau mijlocie, cu una sau mai multe organizații de cercetare de drept public sau privat. IMM-ul este înmatriculat cel târziu pe 31 decembrie 2023, a avut activitate cu angajați în 2024 și 2025 și are sediu sau punct de lucru în Regiunea Vest, ori și-l face până la Etapa II.
Cele patru județe ale Regiunii Vest: Timiș, Arad, Hunedoara și Caraș-Severin. Proiectul se implementează în regiune, iar investiția rămâne aici cel puțin 5 ani după ultima plată. Activitățile organizației de cercetare se pot desfășura și în afara regiunii. Pentru utilaje, intensitatea este de 40–50% în Arad și Timiș, 50–60% în Caraș-Severin și 60–70% în Hunedoara, după mărimea firmei.
Da. IMM-ul conduce proiectul, formulează problema și specificațiile produsului și coordonează dezvoltarea, iar organizația de cercetare aduce expertiza și infrastructura pentru dezvoltare și validare. Parteneriatul este o colaborare efectivă: părțile definesc împreună proiectul, împart riscurile și rezultatele, iar condițiile se stabilesc înainte de începerea proiectului, în acordul de parteneriat.
EERTIS (eertis.eu) este Registrul infrastructurilor de cercetare și al serviciilor oferite din România. ADR Vest îl recomandă pentru căutarea partenerilor și verifică în el apartenența organizației la sistemul național de cercetare-dezvoltare. Cauți după domeniu, echipament sau serviciu și alegi organizația cu expertiza și laboratoarele de care are nevoie produsul tău.
Prima etapă a apelului. Liderul de parteneriat trimite pe e-mail fișa de proiect și planul de realizare, semnate electronic. Comitetul de preselecție al ADR Vest trimite întrebări, organizează un interviu de cel mult 60 de minute și dă DA sau NU fiecărui criteriu din grilă. Fișele admise intră pe lista proiectelor preselectate și depun cererea completă în Etapa II, în MySMIS2021.
Ghidul de preselecție a fost pus în consultare publică între 8 și 30 octombrie 2026. Data deschiderii și termenul limită pentru fișe se completează în ghidul final, publicat pe vest.ro. Fișele se trimit de liderul de parteneriat la inovareimm@adrvest.ro, iar un lider poate trimite mai multe fișe.
Anexa 3 la ghid cuprinde 164 de coduri de producție în CAEN Rev. 2 și 169 în CAEN Rev. 3, din diviziunile 10, 11, 13–18, 20–32 și 38: industria alimentară și băuturile, textilele și confecțiile, lemnul, hârtia, chimia, farmaceuticele, cauciucul și masele plastice, metalurgia, produsele metalice, electronicele, echipamentele electrice, mașinile și utilajele, auto, mobila și recuperarea materialelor. Verificatorul de pe această pagină caută codul în ambele variante.
Un cod din diviziunea 72, de exemplu 7219, Cercetare-dezvoltare în alte științe naturale și inginerie (CAEN Rev. 2). IMM-ul are nevoie de el când bugetul include cheltuieli proprii de cercetare industrială sau dezvoltare experimentală, adică personal și echipamente de cercetare. Grila de preselecție verifică și codul de cercetare al organizațiilor partenere.
Depinde de activitate, de mărimea firmei și de județ. La o întreprindere mică sau micro, cercetarea industrială se finanțează 80%, dezvoltarea experimentală 60%, inovarea 50%, iar utilajele 50% în Arad și Timiș, 60% în Caraș-Severin și 70% în Hunedoara. La o întreprindere mijlocie, procentele sunt 75%, 50%, 50% și 40%, 50%, 60%. Calculatorul de pe pagină aplică tabelul pe bugetul tău.
Da, până la 1 milion de euro finanțare pentru capacitatea de producție: utilaje, echipamente și active necorporale pentru producția de masă a produsului inovativ, prin ajutor de stat regional. Ele se decontează după ce soluția din etapa de cercetare este validată și trebuie să fie o investiție inițială: unitate nouă, extinderea capacității, diversificarea producției sau schimbarea fundamentală a procesului.
Investiția în active pentru o unitate nouă, extinderea capacității unei unități existente, diversificarea producției cu produse fabricate pentru prima dată sau o schimbare fundamentală a procesului general de producție. La diversificare, activele noi depășesc cu cel puțin 200% valoarea contabilă a activelor reutilizate. Simpla înlocuire a unor utilaje existente intră, ca regulă, în afara ajutorului regional.
Da, pentru IMM-ul lider, prin ajutorul de stat pentru inovare destinat IMM-urilor, cu intensitate de 50%: serviciile de consultanță și asistență în domeniul inovării și obținerea, validarea și protejarea brevetelor și a altor active necorporale ale soluției. Cererile de brevet depuse sunt și un indicator de rezultat al apelului.
Fișa de proiect cere nivelul de maturitate tehnologică la începutul și la sfârșitul proiectului. Rezultatul așteptat este un demonstrator sau prototip validat în mediu relevant ori o demonstrație precomercială. Pe scala TRL a Comisiei Europene, validarea în mediu relevant este TRL 5, iar demonstrarea prototipului în mediu operațional este TRL 7.
Ghidul spune că apelul finanțează cu prioritate proiectele cu risc tehnologic ridicat și potențial de rentabilitate ridicat. Activitățile de cercetare trebuie să respecte cele cinci criterii din Manualul Frascati: noutate, creativitate, incertitudine, abordare sistematică și rezultate transferabile sau reproductibile.
Preselecția identifică proiectele potențial finanțabile și se încheie cu ADMIS sau RESPINS, fără contestații. Mecanismele de contestare se aplică în Etapa II, la cererea de finanțare depusă în MySMIS2021/SMIS2021+.
Activitățile se încheie cel târziu pe 31 decembrie 2029. După ultima plată, investiția rămâne în Regiunea Vest cel puțin 5 ani. Indicatorii de rezultat, precum inovațiile introduse și cererile de brevet, se ating în cel mult un an după finalizare.
Verificăm încadrarea și intensitatea, căutăm organizația de cercetare în EERTIS, scriem fișa de proiect și planul de realizare, pregătim interviul, apoi specificăm, livrăm și punem în funcțiune utilajele pentru producția de serie. Echipa de proiectare industrială se ocupă de hala sau atelierul în care intră producția.
Fișa de proiect gata
când se deschide depunerea.
Spune-ne ce produs vrei să dezvolți și ce produci azi. Verificăm codul CAEN și plafonul de 30%, calculăm intensitatea din județul tău și te anunțăm în ziua în care ADR Vest publică ghidul final și datele de depunere.
Dacă ai folosit calculatorul, bugetul tău pleacă automat împreună cu cererea.
Verificăm proiectul tău PR Vest 1.1.B
Răspundem în aceeași zi lucrătoare
Cifrele vin din ghidul de preselecție al ADR Vest și din anexele lui, verificate la 14 octombrie 2026.
- Pagina intervenției 1.1.B Sprijin pentru inovare în IMM, ADR Vest (vest.ro)
- Ghidul de preselecție a fișelor de proiect, 8 octombrie 2026 (PDF, vest.ro)
- Anexele la ghidul de preselecție: fișa, planul, grila, codurile CAEN, calculul cofinanțării (ZIP, vest.ro)
- Arhiva apelului: ghidurile din iulie 2024 și ianuarie 2025 (vest.ro)
- Comunicatul ADR Vest din 31 iulie 2024 despre primul ghid 1.1.B
- EERTIS, Registrul infrastructurilor de cercetare și al serviciilor oferite
Construim împreună
următorul tău proiect.
Contactează echipa noastră și primești o ofertă personalizată în maxim 24 de ore lucrătoare.
Bd. Poitiers nr. 10, 700671 Iași