Uzinex, utilaje & echipamente pentru industrie
Fondul pentru Modernizare · OMTI 2.292/2025

Programul PRO INFRA: până la 15 mil. € pentru utilaje care consumă mai puțin.

PRO INFRA finanțează producătorii de agregate, beton, var, ceramică, profile, sârmă, construcții metalice, țevi din plastic și cabluri pentru infrastructura de transport: până la 100% din utilajele eficiente energetic sau electrice care le înlocuiesc pe cele vechi. Noi măsurăm consumul, construim dosarul tehnic și livrăm utilajele.

15 mil. €
ajutor maxim per beneficiar
100%
intensitate maximă din costurile eligibile
24
coduri CAEN eligibile
100 mil. €
bugetul schemei
Stadiu la 14 octombrie 2026

Schema este aprobată prin OMTI 2.292/2025 și modificată prin OMTI 101/2026, care a stabilit bugetul la 100 mil. €. Pe 13 martie 2026, MTI a anunțat revizuirea schemei și o nouă consultare publică, pentru condiții de acces mai simple. Ghidul solicitantului și calendarul apelului se publică pe fonduri.mt.ro.

Schema PRO INFRA

Ce este PRO INFRA
și de unde vin banii.

PRO INFRA este schema de ajutor de stat aprobată prin OMTI nr. 2.292/2025 (Monitorul Oficial nr. 20 din 14 ianuarie 2026) și administrată de Ministerul Transporturilor și Infrastructurii, prin Direcția Generală Programe Europene Transport. Scopul ei: fabricile din România care produc materialele pentru autostrăzi, căi ferate și poduri să lucreze cu tehnologii eficiente energetic și cu emisii reduse.

Banii vin din Fondul pentru Modernizare, din programul-cheie 9: Eficiență energetică în transporturi, și se acordă în baza art. 38 din Regulamentul (UE) nr. 651/2014, ajutoare pentru măsuri de eficiență energetică. După OMTI nr. 101/2026 (Monitorul Oficial nr. 119 din 12 februarie 2026), bugetul este de 100 mil. €, cu o medie anuală de maximum 90 mil. €, împărțit în sesiuni competitive succesive, până la cel mult 80 de beneficiari.

Din același program-cheie al Fondului pentru Modernizare face parte și programul e-DRIVE, pentru mașinile electrice ale firmelor. Pentru o fabrică nouă, nu pentru înlocuirea utilajelor, schema potrivită este HG 486/2026 pentru industria prelucrătoare.

01

Instalații de producție eficiente energetic

Înlocuirea instalațiilor de producție existente cu instalații de ultimă generație, eficiente din punct de vedere energetic.

02

Utilaje și echipamente electrice

Înlocuirea utilajelor și echipamentelor cu combustie internă cu utilaje și echipamente electrice eficiente energetic.

03

Sistemul de management al energiei (EMS)

EMS integrat în instalațiile și echipamentele investiției, care monitorizează în timp real consumul de energie pe conturul proiectului.

Cheltuieli eligibile
  • Achiziția instalațiilor de producție, utilajelor și echipamentelor noi, de generație nouă, eficiente energetic
  • Instalarea lor la locația proiectului
  • Sistemul de management al energiei (EMS) integrat în instalațiile și echipamentele investiției
În afara schemei
  • Instalații, utilaje și echipamente care folosesc combustibili fosili, inclusiv gaze naturale, și componentele adăugate acestora
  • TVA-ul
  • Orice cheltuială din afara celor trei categorii eligibile
Anexa nr. 2 la schemă

Codurile CAEN eligibile
PRO INFRA: 24 de activități.

Consultarea publică din noiembrie 2025 avea 17 coduri. Ordinul final a adăugat plasticul, cărămizile și țiglele, metalurgia aluminiului și a cuprului, turnarea metalelor neferoase și șuruburile.

Scrie cele 4 cifre ale codului sau un cuvânt din denumire.

Extracție de piatră, nisip și argilă

  • 0811Extracția pietrei ornamentale și a pietrei pentru construcții, extracția pietrei calcaroase, ghipsului, cretei și a ardeziei
  • 0812Extracția pietrișului și nisipului, extracția argilei și caolinului

Beton, var, ceramică și piatră

  • 2320Fabricarea de produse refractare
  • 2332Fabricarea cărămizilor, țiglelor și altor produse pentru construcții, din argilă arsă
  • 2343Fabricarea de izolatori electrici și piese izolante din ceramică
  • 2352Fabricarea varului și ipsosului
  • 2361Fabricarea produselor din beton pentru construcții
  • 2363Fabricarea betonului
  • 2364Fabricarea mortarului
  • 2369Fabricarea altor articole din beton, ciment și ipsos
  • 2370Tăierea, fasonarea și finisarea pietrei
  • 2399Fabricarea altor produse din minerale nemetalice, n.c.a.

Metalurgie și prelucrare la rece

  • 2431Tragere la rece a barelor
  • 2432Laminare la rece a benzilor înguste
  • 2433Producția de profile obținute la rece
  • 2434Trefilarea firelor la rece
  • 2442Metalurgia aluminiului
  • 2444Metalurgia cuprului
  • 2445Producția altor metale neferoase
  • 2454Turnarea altor metale neferoase

Construcții metalice, feronerie, plastic și cabluri

  • 2511Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice
  • 2594Fabricarea de șuruburi, buloane și alte articole filetate; fabricarea de nituri și șaibe
  • 2221Fabricarea plăcilor, foliilor, tuburilor și profilelor din material plastic
  • 2732Fabricarea altor fire și cabluri electrice și electronice
Condiții de eligibilitate

Ce verifică ministerul
la fiecare dosar.

01

Cod CAEN din anexa nr. 2

Microîntreprinderi, IMM-uri și întreprinderi mari, înregistrate la Registrul Comerțului din România până la prima plată, cu proiect pe una dintre cele 24 de activități eligibile.

02

Audit energetic pe ultimul an

Proiectul pornește de la auditul energetic pe conturul proiectului, pentru ultimul an calendaristic încheiat la deschiderea apelului, semnat de un auditor sau manager energetic atestat de Ministerul Energiei.

03

Analiza de oportunitate

Documentul tehnico-economic cu situația existentă, cel puțin două scenarii, analiza cost-eficacitate, reducerea consumului de energie și a emisiilor, reziliența climatică și principiul DNSH.

04

Utilaje noi, cele vechi la casare

Instalațiile și utilajele finanțate sunt noi și de generație nouă. Cele înlocuite se casează, cu dovada depusă în 30 de zile de la recepția celor noi.

05

Cererea înaintea comenzii

Comanda fermă pentru echipamente vine după depunerea cererii. Avizele, studiile tehnice, auditul și analiza de oportunitate se fac înainte, fără să afecteze eligibilitatea.

06

Solvabilitate sub 7,5

Raportul dintre datoriile totale și capitalurile proprii este pozitiv și sub 7,5 în ultimul an financiar. Altfel, firma prezintă o scrisoare de confort de la bancă.

07

Un proiect pe sesiune

Fiecare firmă depune un singur proiect în fiecare procedură competitivă, cu una sau mai multe locații și puncte de lucru.

08

Cinci ani de durabilitate

După finalizare, activitatea continuă cel puțin 5 ani, iar bunurile finanțate rămân în firmă, fără modificări care schimbă natura investiției.

Cine rămâne în afara schemei, chiar cu un cod CAEN eligibil

  • Activitățile din anexa I la Directiva 2003/87/CE, adică instalațiile intrate în sistemul european de comercializare a certificatelor de emisii (EU ETS)
  • Firmele care au primit compensarea costurilor indirecte cu emisiile prin OUG nr. 138/2022
  • Întreprinderile în dificultate, în sensul art. 6 lit. j) din schemă
  • Cumulul cu alt ajutor de stat sau de minimis pentru aceleași cheltuieli eligibile
Anexa nr. 1: grila de selecție

Cum se câștigă:
euro ceruți pe MWh economisit.

PRO INFRA e o licitație. Cererile se clasează după punctaj, la închiderea sesiunii, iar finanțarea coboară pe listă până se termină bugetul sesiunii.

90puncte

Ajutor cerut per MWh economisit

Ajutorul de stat solicitat raportat la energia electrică economisită în procesul de producție, în euro/MWh. Cel mai mic raport din sesiune primește 90 de puncte, cel mai mare 0, iar restul se interpolează liniar.

10puncte

Energie regenerabilă proprie

Energia regenerabilă produsă la nivelul beneficiarului și folosită în procesul de producție sau pentru alimentarea utilajelor. Criteriul se acordă integral sau deloc.

Formula din anexa nr. 1
P = 90 − 90 × (x − A) / (B − A)

A este cel mai mic ajutor cerut pe MWh economisit din sesiune, B cel mai mare, x valoarea proiectului tău.

Exemplu: dacă cea mai bună cerere din sesiune are 400 €/MWh și cea mai scumpă 2.000 €/MWh, un proiect cu 1.200 €/MWh primește 90 − 90 × (1.200 − 400) / (2.000 − 400) = 45 de puncte la primul criteriu.

Suma cerută devine o decizie de strategie. Intensitatea ajunge la 100%, dar clasamentul răsplătește raportul cel mai mic dintre ajutor și energia economisită. Diferența până la valoarea proiectului o acoperă firma, din surse proprii sau din credit. Calculăm pragul pe economia reală a utilajelor noi, iar o sursă regenerabilă proprie adaugă cele 10 puncte rămase.

Audit energetic și EMS

Auditul energetic
e baza dosarului.

Proiectul se fundamentează pe un audit energetic făcut pe conturul proiectului, pentru ultimul an calendaristic încheiat la deschiderea apelului, semnat de un auditor sau manager energetic atestat de Ministerul Energiei (Legea 121/2014). Auditul se reface la finalul fiecărui an de monitorizare.

Sistemul de management al energiei (EMS) măsoară în timp real consumul pe conturul proiectului și trimite datele în raportul anual. Când eficiența se poate demonstra cu alte documente, ordinul final permite proiectul fără EMS.

Ce pregătești de acum

  • Certificatul constatator cu codurile CAEN autorizate la locația proiectului
  • Ultimul bilanț depus, pentru raportul datorii totale / capitaluri proprii
  • Consumurile de energie electrică și de combustibil pe ultimul an calendaristic încheiat, pe fiecare utilaj sau linie
  • Lista utilajelor de înlocuit: an de fabricație, putere, combustibil, ore de funcționare pe an
  • Dovada dreptului de folosință asupra locației: proprietate, superficie, comodat sau administrare
  • Situația ajutoarelor de stat și de minimis primite pentru aceleași cheltuieli
  • Datele unei eventuale surse regenerabile proprii, care aduce cele 10 puncte

Criteriile de selecție se publică cu cel puțin 6 săptămâni înainte de termenul de depunere. Datele de consum pe ultimul an se strâng acum.

Utilaje pentru PRO INFRA

Utilajele electrice
pe care le livrăm.

Pentru fiecare familie de coduri CAEN avem utilaje noi, de generație nouă, alimentate electric. Le livrăm, le montăm și le punem în funcțiune, cu garanție de 60 de luni.

Cum lucrăm

De la consumul de azi
la utilajul pornit.

01

Verificăm încadrarea

Codul CAEN al activității, excluderile EU ETS și OUG 138/2022, solvabilitatea din ultimul bilanț și plafonul de 15 mil. €.

02

Măsurăm consumul

Inventarul utilajelor de înlocuit: putere, combustibil, ore de funcționare, consum real. Din el pleacă auditul energetic și energia economisită.

03

Construim dosarul tehnic

Utilajele electrice noi cu ofertele lor, analiza de oportunitate, raportul euro/MWh și suma de ajutor care urcă proiectul în clasament.

04

Livrăm și punem în funcțiune

După contractul de finanțare livrăm, montăm și pornim utilajele, cu garanție de 60 de luni, iar cele vechi intră la casare în 30 de zile.

Calendar

PRO INFRA,
pas cu pas.

Implementarea se încheie cel târziu pe 30 iunie 2030, iar plățile se fac până pe 31 decembrie 2030.

  1. 28 noiembrie 2025

    MTI pune schema în consultare publică, cu 17 coduri CAEN.

  2. 22 decembrie 2025

    Avizul Consiliului Concurenței nr. RG/19.868.

  3. 14 ianuarie 2026

    OMTI 2.292/2025 apare în Monitorul Oficial nr. 20: 200 mil. €, 24 de coduri CAEN.

  4. 12 februarie 2026

    OMTI 101/2026, Monitorul Oficial nr. 119: bugetul devine 100 mil. €, cu o medie anuală de maximum 90 mil. €.

  5. 13 martie 2026

    MTI anunță revizuirea schemei și o nouă consultare publică, pentru condiții de acces mai simple.

  6. Pasul următor

    Schema revizuită în consultare, apoi ghidul solicitantului aprobat prin ordin și calendarul apelului, cu criteriile publicate cu cel puțin 6 săptămâni înainte de termenul de depunere.

Întrebări frecvente

Despre programul
PRO INFRA.

PRO INFRA este schema de ajutor de stat a Ministerului Transporturilor și Infrastructurii pentru producătorii de materii prime și materiale folosite în infrastructura de transport: agregate, piatră, beton, var, ceramică, profile și sârmă trase la rece, construcții metalice, șuruburi, țevi din plastic și cabluri. Finanțează înlocuirea instalațiilor și utilajelor cu variante eficiente energetic sau electrice. Banii vin din Fondul pentru Modernizare, programul-cheie 9, iar schema a fost aprobată prin OMTI 2.292/2025.

Până la 15 milioane de euro per beneficiar, socotit ca întreprindere unică, în echivalent lei la cursul InforEuro din decembrie 2025. Intensitatea ajutorului ajunge la 100% din cheltuielile eligibile, fără TVA. Bugetul schemei este de 100 de milioane de euro, după modificarea din februarie 2026, și se împarte în mai multe sesiuni competitive, până la cel mult 80 de beneficiari.

Anexa nr. 2 cuprinde 24 de coduri: 0811, 0812, 2221, 2320, 2332, 2343, 2352, 2361, 2363, 2364, 2369, 2370, 2399, 2431, 2432, 2433, 2434, 2442, 2444, 2445, 2454, 2511, 2594 și 2732. Lista inițială din consultarea publică avea 17 coduri; ordinul final a adăugat plasticul, cărămizile, metalurgia aluminiului și a cuprului, turnarea metalelor neferoase și șuruburile.

La 14 octombrie 2026, pagina schemei de pe fonduri.mt.ro are ghidul solicitantului și apelurile în curs de actualizare. Pe 13 martie 2026, MTI a anunțat revizuirea schemei și o nouă consultare publică, pentru condiții de acces mai simple. Criteriile de selecție se publică cu cel puțin 6 săptămâni înainte de termenul de depunere, iar auditul energetic cerut la dosar acoperă ultimul an calendaristic încheiat, deci pregătirea poate începe acum.

Trei tipuri de investiții: înlocuirea instalațiilor de producție cu instalații eficiente energetic, înlocuirea utilajelor și echipamentelor cu combustie internă cu utilaje electrice eficiente energetic și sistemul de management al energiei (EMS) integrat în investiție. Cheltuielile eligibile sunt achiziția și instalarea acestora. Echipamentele care folosesc combustibili fosili sau gaze naturale rămân în afara schemei.

Selecția este o licitație competitivă cu două criterii. Primul aduce 90 de puncte și măsoară ajutorul cerut pe fiecare MWh de energie electrică economisit în producție: cererea cu cel mai mic raport din sesiune ia 90 de puncte, cea cu cel mai mare 0. Al doilea aduce 10 puncte pentru energia regenerabilă produsă la nivelul firmei și folosită în producție. La egalitate câștigă ajutorul mai mic pe unitatea de energie economisită.

Da, dacă vrei să urci în clasament. Primul criteriu răsplătește raportul cel mai mic dintre ajutorul cerut și energia economisită, iar diferența până la valoarea proiectului o acoperă firma din surse proprii sau din credit. Suma cerută devine astfel o decizie de strategie, calculată pe economia de energie reală a utilajelor noi.

Fondul pentru Modernizare, numit des și Fondul de modernizare, finanțează modernizarea sistemelor energetice și eficiența energetică în statele membre cu venituri mai mici, din vânzarea certificatelor de emisii (art. 10d din Directiva 2003/87/CE). În România funcționează după OUG 60/2022. Ministerul Transporturilor administrează programul-cheie 9, eficiență energetică în transporturi, din care fac parte PRO INFRA și e-DRIVE.

Da. Proiectul se fundamentează pe un audit energetic realizat pe conturul proiectului, pentru ultimul an calendaristic încheiat la deschiderea apelului, semnat de un auditor energetic sau manager energetic atestat de Ministerul Energiei, conform Legii 121/2014. Auditul se repetă la finalul fiecărui an din perioada de monitorizare și validează datele din sistemul EMS.

Proiectele includ un EMS integrat în instalațiile și echipamentele investiției, care urmărește în timp real consumul de energie pe conturul proiectului. Ordinul final permite excepția: solicitantul arată, cu alte documente, că eficiența energetică a proiectului se poate demonstra și fără EMS.

Schema finanțează producția de materiale, pe cele 24 de coduri CAEN din anexa nr. 2. Codurile de execuție a lucrărilor de construcții, din diviziunile 41, 42 și 43, sunt în afara listei. Proiectul vizează activitatea de producție eligibilă, de exemplu fabricarea betonului (2363) sau a construcțiilor metalice (2511), iar ghidul solicitantului precizează condițiile privind codul principal sau secundar.

Se casează: se dezmembrează sau se taie astfel încât să nu mai poată fi folosite. Dovada casării se depune în 30 de zile de la recepția instalației, utilajului sau echipamentului nou care le înlocuiește.

Comanda fermă vine după depunere, altfel întregul proiect devine neeligibil. Până atunci se fac fără risc auditul energetic, analiza de oportunitate, studiile tehnice, avizele și ofertele de preț. Implementarea se încheie cel târziu pe 30 iunie 2030.

Instalațiile intrate în sistemul european de comercializare a certificatelor de emisii (activitățile din anexa I la Directiva 2003/87/CE), firmele care au primit compensarea costurilor indirecte prin OUG 138/2022 și întreprinderile în dificultate. Pentru aceleași cheltuieli, ajutorul PRO INFRA nu se cumulează cu alt ajutor de stat sau de minimis.

Verificăm încadrarea, măsurăm consumul utilajelor de înlocuit și construim dosarul tehnic: utilajele electrice noi, datele pentru auditul energetic, analiza de oportunitate și raportul euro/MWh. Livrăm, montăm și punem în funcțiune utilajele din catalog, de la stații de betoane, concasoare electrice și mașini de bolțari la laser cu fibră și prese de îndoit electrice, cu garanție de 60 de luni.

Verifică eligibilitatea

Dosarul gata
când se deschide apelul.

Spune-ne ce produci și ce utilaje vrei să înlocuiești. Verificăm codul CAEN și excluderile, estimăm energia economisită și te anunțăm în ziua în care MTI publică schema revizuită și ghidul.

Verificăm proiectul tău PRO INFRA

Răspundem în aceeași zi lucrătoare

Pre-analiza este gratuită: codul CAEN și excluderile, solvabilitatea și energia economisită estimată pe utilajele pe care le înlocuiești.

09 / Contact

Construim împreună
următorul tău proiect.

Contactează echipa noastră și primești o ofertă personalizată în maxim 24 de ore lucrătoare.

Telefon
+40 769 081 081
Email
info@uzinex.ro
Sediu
Parc Științific & Tehnologic Tehnopolis
Bd. Poitiers nr. 10, 700671 Iași
Discută cu un inginer→